Kategória A

Katalóg filmov

Kategória A: Za poznaním prírody

Prírodopisné filmy informačno-zábavného charakteru, ktoré kreatívnym spôsobom skúmajú ekosystémy a ich obyvateľov (ľudí, flóru, faunu). Poukazujú hlavne na vzťah medzi obyvateľmi Zeme a ich životným prostredím, s dôrazom o snahu zachovať si svoju pozíciu a aj naďalej napredovať.

A9: Kanadský národný park Kejimkujik / Nemecko 2019

Pre mnoho ľudí je návšteva Kanady na prvých miestach ich zoznamu  a Kanadské národné parky každoročne priťahujú milióny návštevníkov. Tí, ktorí sa sem dostanú, objavia jedinečnú divočinu s medveďmi grizly, ľadovými medveďmi, lesnými bizónmi a veľrybami beluga. Táto ochrana však nie je ľahká úloha, pretože musí zosúladiť turistické a ekonomické záujmy s potrebami miestnej flóry a fauny.

Réžia: MECHTILD LEHNING

Dĺžka: 52 min

Jazyk: Anglický, slovenské titulky

A46: Zbláznený do orieškov - Tajný život veveričiek / Nemecko 2019

Veveričky žijú v mimoriadne rozmanitých biotopoch a ich domovom sú mestá, púšte, hory, ako aj arktické oblasti. Niektoré dokážu lietať, iné zas plávať, ďalšie  žijú na stromoch alebo v podzemí, iné milujú sneh alebo rozpálené púšte. Od najväčšej veveričky po najmenšiu je rozmanitosť týchto hlodavcov skutočne ohromujúca. Tento špičkový prírodopisný film vám ukáže niektoré z najviac fascinujúcich druhov veveričiek na svete  a aj to, ako sa úspešne udomácnili extrémnych podmienkach a v ľudskej spoločnosti.  V zábavných sekvenciách zistíte čo majú všetky druhy spoločné a čo ich robí tak výnimočnými.

Réžia: YANN SOCHACZEWSKI

Dĺžka: 50 min

Jazyk: slovenský dabing

A280: Mbudha po stopách šimpanzov / Francúzsko 2018

V severovýchodnom rohu Konžskej demokratickej republiky leží „červená zóna“, ktorá je takto označená od Druhej konžskej vojny  (1998 – 2002), do ktorej od roku 1999 nevstúpili žiadni cudzinci. Biologička Anne Laudisoitová a jej tím konžských vedcov sa pustil do vedeckého skúmania s cieľom identifikovať druhy žijúce na jednom z posledných panenských území strednej Afriky.

Réžia: CAROLINE THIRION

Dĺžka: 52 min

Jazyk: francúzsky, bez titulkov

A323: Impozantný Yellowstone - Oheň a ľad / USA 2019

Zima v Yellowstone. Husté sneženie a teploty 50 stupňov pod nulou sú v kontraste s horúcimi gejzírmi podzemných síl; dramatické ukážky akoby z iného sveta. So sprievodcom Billom Pullmanom sa vydáme na cestu nekonečnými snehovými poliami, ukážeme vám „diamantový prach“, prebrodíme rieky zohriate geotermálnymi prameňmi. Poďte s nami žasnúť nad divočinou parku a pozrite sa ako sa živočíchy prispôsobili extrémnym podmienkam, aby kruté zimy prežili.

Réžia: SHASTA WINSTON

Dĺžka: 49 min

Jazyk: slovenský dabing

A516: Stratení králi z Bioka / Nemecko2019

Pri pobreží strednej Afriky leží izolovaný ostrov pokrytý pravekým dažďovým pralesom a obklopený temnými vodami oceánu, ktorý oplýva väčšou rozmanitosťou druhov ako akékoľvek iné miesto na Zemi. Táto terra inkognita sa volá BIOKO. Vládcom tejto ríše je jeden z najmenej známych druhov primátov na svete: mandril čiernotváry.  Tento film skúma tajné životy mandrilov a ich záhadného ostrovného domova, prostredníctvom rodinnej tlupy a novorodenca, ktorý po prvýkrát objavuje tento tropický raj so všetkými jeho výzvami.

Réžia: OLIVER GOETZL

Dĺžka: 56 min

Jazyk: slovenský dabing

A1397: Múdrosť veľrýb / Rakúsko 2018

Veľryby žijú vo svete tak vzdialenom od nášho vlastného, že si ich život vieme len ťažko predstaviť. Morský biológ a filmár Rick Rosenthal počas veľkej časti svojej dlhej kariéry natáčal veľryby. Teraz je na ceste hlbšie preskúmať ich život a dozvedieť sa o nich viac.

Réžia: RICK ROSENTHAL

Dĺžka: 50 min

Jazyk: anglický, slovenské titulky

A1399: Veľkí a malí - Extrémy prírody / Rakúsko 2019

Či už v živočíšnej ríši alebo vo svete rastlín, naša Zem je obývaná  veľkými aj malými formami života. Oceánske prúdy unášajú obrovské veľryby , ktoré majú viac ako 30 metrov, zatiaľ čo miniatúrne trpasličie morské koníky sa ukrývajú pred ich silou v krehkých konároch koralových útesov. Na africkom kontinente žije množstvo rôznych obrov: slony africké balansujú na svojich zadných nohách, aby dosiahli najchutnejšie listy a pritom ich sledujú podstatne vyššie žirafy. V juhoafrickom Namaqualande stačí na oživenie púšte jediná dažďová prehánka a nespočetné množstvo drobných rastlín vytvorí obrovské farebné more. A to nie je všetko. Vyberte sa s nami na cestu okolo sveta a spoznajte svet plný fascinujúceho života, ktorý je neuveriteľne veľký a úžasne malý.

Réžia: PETRA LEDERHILGER

Dĺžka: 50 min

Jazyk: slovenský dabing

A1729: Puko a jeho rodina / Slovensko 2019

Dokumentárny film, ktorý je určený pre detského diváka. Ponúka pútavý a emotívny príbeh sysľa Puka a jeho rodiny. Je aj príbehom všetkých ostatných, ktorí v krajine žijú vďaka ľudom ako je Ervín. Je to aj vás príbeh, pretože ste súčasťou tej istej prírody. Ak nechcete, aby z nej zmizli rastliny a živočíchy, ako sa to mohlo stať sysľom, rešpektujte a starajte sa o ňu… a ona sa vám odvďačí… napríklad veľkým syslím priateľstvom. Tento príbeh je nakrútený podľa skutočnej udalosti.

Réžia: BRAŇO MOLNÁR, TÁŇA TADLÁNKOVÁ

Dĺžka: 28 min

Jazyk: slovenský

ODOBERAJ NOVINKY

Prihláste sa na odber noviniek priamo do vašej mailovej schránky

Zmeníme planétu alebo seba?

Kontakt

Sledujte nás

© 2020 MFF EKO, a.s. - EKOTOPFILM. All Right Reserved.

Quick Menu